Na przestrzeni lat polska turystyka rozszerzyła swoją bazę ośrodków wypoczynkowych o tysiące nowych moteli, kwater prywatnych i pensjonatów. Wciąż na ich czele stoi jednak hotel, czyli miejsce, w którym niemalże każdy turysta spędził w swoim życiu przynajmniej jedną noc. Popularność tej kwatery wcale nie spada, a cały czas rośnie, co można udowodnić tym, że w samej Polsce hoteli jest coraz więcej. Dlaczego zatem tak naprawdę ludzie lubią się w nich zatrzymywać? Co nimi kieruje podczas poszukiwań idealnego ośrodka noclegowego?
Wakacje są od tego, by człowiek mógł na nich wypocząć. Podczas urlopu nikt nie zamierza trapić się problemami w pracy czy szkole i nikt nie zamierza tracić bezcennego czasu na zajmowanie się domowymi obowiązkami. Nocują w apartamencie czy domku letniskowym, teoretycznie ma się wszystko pod ręką i można mieszkać jak w normalnym domu, ale trzeba tym wszystkim samemu się zajmować – gotować, prać, ścielić łóżko i sprzątać w pokojach. Hotelowi goście we wszystkim są natomiast wyręczani. Nie mają niemalże żadnych obowiązków. Nie muszą zajmować się bezsensownymi pracami domowymi, które powierzają obsłudze wybranej kwatery. Pracownicy robią wszystko za nich – począwszy od codziennego zwykłego ścielenia łóżek, kończąc na praniu czy nawet prasowaniu garniturów bądź wieczorowych sukienek. Często też można im zlecić dodatkowe specjalistyczne zadania. Wszystko zależy od oferty konkretnej kwatery i tego, na jakim poziomie obsługuje ona swoich gości.
Gdy ktoś po raz pierwszy w swoim życiu odwiedza pojezierze, przepiękna okolica może tak go pochłonąć, że totalnie zapomni o podstawowej życiowej czynności, jaką jest jedzenie. Nagle okaże się, że wszystkie lepsze restauracje zostały już zamknięte, a w barach czynnych całą dobę serwują wyłącznie kebaby i hamburgery o wątpliwej jakości i niepierwszej świeżości. Teoretycznie w takiej sytuacji można ratować się drożdżówkami i innymi szybkimi przekąskami dostępnymi na każdej stacji benzynowej, ale o wiele przyjemniej zjeść solidny ciepły posiłek w towarzystwie lampki czerwonego wina i przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. A to wszystko oferują hotelowe punkty gastronomiczne. Wśród nich występują zazwyczaj i eleganckie restauracje, i przytulne kawiarenki, i klasyczne bary lub puby. Turysta nie musi nawet ruszać się z miejsca, by zjeść coś smacznego albo napić się wykwintnego trunku. Jeżeli w danym dniu woli pozostać w swoim wynajętym pokoju, może zamówić sobie dania z dostawą pod same drzwi, by skonsumować je później w łóżku albo na kanapie przed telewizorem.
Noclegi w hotelach są więc w pewnym stopniu luksusowe i trzeba przyznać, że pozwalają one turystom maksymalnie wypocząć. Nikt też nie powinien obawiać się wysokich cen tego rodzaju kwater. Co prawda niektóre z najsłynniejszych polskich ośrodków porażają kwotami za dobę, ale są i takie, w których można wynająć pokój już od kilkudziesięciu złotych za jedną noc. Warto także szukać ofert last minute. One pozwalają turystom na prawdziwą oszczędność.